Biz Kimiz

 

hakkimizda1

Türkiye’nin ilk üniversite yelken topluluğu olan Boğaziçi Üniversitesi Denizcilik ve Yelken Kulübü, Mayıs 2000’de Prof. Refik Erzan ve Orhan Gorbon’un öncülüğüyle kurulmuştur. Proje Sayın Ihsan Kalkavan tarafından Yelken Kulübü’ne tahsis edilmiş ‘Odessa’ – ’93 Whitbread Dunya Turu Yarışına katılmıs bir W60 yelkenlisi – ile başlamıştır.

Mayıs 2000’den Aralık 2001’e kadar, 70’ten fazla öğrenci ve mezun ‘Odessa’ ile denize açılmıştır. Düzenli antrenmanlara ek olarak, Yelken Kulübü Ege Yat Rallisi, Marmara ve Gölcük yarışlarına Odessa ile katılmıştır. 2000 ve 2001 sezonu yarışları boyunca, yaklaşık 30 öğrenci ve mezun İstanbul’daki çeşitli yat yarışlarına katılmışlardır.

Levent Baş başkanlığında çalışmalarını yürüten 2003-’04 ve 2004-’05 Yönetim Kurulları takıma kısa süre içinde birçok katkıda bulunarak; hem sportif, hem akademik, hem de yönetim alanında takıma büyük bir ivme ve motivasyon kazandırmıştır. 2003 yılında Levent Baş öncülüğüyle kurulan ve yürütülen yeni Eğitim ve Yönetim Sistemi ile takım daha farklı şekilde yapılanarak bugünlere gelmiş ve çok farklı vizyonlar elde edilmiştir. Milli sporculardan Okan Akdağ’ın da yönetim ekibi içinde görev alması, takımı istenen üst seviyelere taşımıştır. Takım içinde yetişen nitelikli eleman sayısındaki artış ile B.U. Denizcilik ve Yelken Kulübü hem geleceğe taşınmış hem de Türk Yelkenciliği’nin ivmelendiricilerinden biri olmuştur.

hakkimizda2

Bu süre zarfında, Denizcilik ve Yelken Kulübü altındaki yelken takımı Boğaziçi Üniversitesi’nin en gözde spor takımı haline gelmiştir. Yelkenciliği okula sevdirmekle birlikte çeşitli faaliyetlerle okul dışında da sık sık adından söz ettirir olmuştur. Yeni takım üyeleri de takım kurallarına çabuk uyum sağlayıp bunları gelecek nesillere aktarabilmektedir. Bu kurallar takımın disiplin ve çalışmalarını dengeleyerek daha düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Takım bünyesine her eğitim dönemi boyunca yeni yelkenciler almakta ve bunları yetiştirmektedir. Yeni öğrencilere verilen 1 yıldız yelkencilik derslerinin yanında, her dönem 2 yıldız ve 3 yıldız yelkencilerin yetişmesi için de eğitimler verilmektedir. Bir eğitim dönemi boyunca yaklaşık 180 kişi farklı seviyelerde eğitim görmektedir. Sporcuların büyük çoğunluğu Türkiye’deki çeşitli teknelerde yarışarak, hem Türk Yat Yarışçılığındaki ekip ihtiyacını gidermekte hem de kendi yarış tecrubelerini artırmaktadır.